Andrzej Kirmel – Żydzi w Międzyrzeczu

Andrzej Kirmiel (ur. 1958), historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (1987) i Akademii Pedagogicznej w Krakowie (2005), dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu. Autor licznych artykułów i publikacji z zakresu historii regionu, a także stosunków polsko-niemiecko-żydowskich.

Andrzej Kirmiel, dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, napisał pierwsze  kompleksowe opracowanie historii Żydów w Międzyrzeczu na tle dziejów gmin żydowskich dawnego starostwa międzyrzeckiego. 

Książka zawiera 38 ilustracji, w tym historyczne mapy zachodniej Wielkopolski  i pogranicza polsko – niemieckiego oraz plany Międzyrzecza z różnych okresów. 

Większość zamieszczonych materiałów  ma charakter unikalny, po raz pierwszy prezentowany w publikacji.

Książka  gromadzi praktycznie całą dostępną obecnie wiedzę o Żydach w Międzyrzeczu, przez co staje się nieocenionym źródłem informacji dla historyków, genealogów i etnografów prowadzących badania w tej dziedzinie.  Jest napisana w jasny, przystępny sposób wyjaśniający kontekst historyczny, co ułatwia zrozumienie tematyki także zwykłym czytelnikom, miłośnikom historii.

Edward David Luft, Waszyngton DC

Historia Żydów w Międzyrzeczu to historia ludzi, którzy od średniowiecza – czy to uciekając przed prześladowaniami, czy to widząc w tym miejscu szansę na rozwój swojej działalności handlowej – osiedlali się w mieście nad Obrą. Ale to również historia wielu stuleci pogranicza Wielkopolski i Brandenburgii, historia regionu w okresie jego przynależności do Prus, XIX-wiecznych migracji, historia granicy polsko-niemieckiej po pierwszej wojnie światowej a także historia ostatecznego zniszczenia społeczności żydowskich i wymordowania Żydów przez niemieckich narodowych socjalistów w latach 1933-1945. 

Książka Andrzeja Kirmiela, uznanego badacza dziejów Żydów w województwie lubuskim, jest kolejnym krokiem w kierunku pełniejszego zbadania tej często zapomnianej historii polsko-niemiecko-żydowskiej między Poznaniem a Berlinem.

dr Magdalena Abraham-Diefenbach, Uniwersytet Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą

Przewiń do góry
Skip to content