Edukacja muzealna

Lekcje w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej

Zorganizuj lekcję muzealną w Twojej szkole – zainteresuj dzieci historią dzięki interesującym zajęciom prowadzonym przez doświadczonych przewodników. 

Lekcje należy zgłaszać z dwutygodniowym wyprzedzeniem!

Znajdź lekcję dla swojej grupy

Tematy zajęć muzealnych:

Z zakresu historii:

Żywa lekcja historii z rycerzem

Rekonstruktor zaprezentuje cały ubiór jak i oporządzenie rycerza z XV wieku. Prezentując zbroje możliwe jest także omówienie następujących tematów:

wynajem rycerza dla grup: pod numerem 606 289 846

Lekcja historii z rycerzem w pełnej zbroi 330 zł / grupa
+ opłata za lekcję i przewodnika - według cennika;
Pokaz dwuosobowy 550 zł/ grupa
+ opłata za lekcję i przewodnika - według cennika

Historia Zamku w Międzyrzeczu

prowadzący: Paweł Pawlak, czas trwania ok. 60 - 80 min.

W trakcie spaceru po międzyrzeckim zamku uczniowie poznają jego historię począwszy od IX do czasów nam współczesnych. Dowiedzą się jak ważną rolę odgrywał on w historii Polski oraz kto rezydował na jego dziedzińcu. W trakcie zajęć poruszona zostanie również kwestia zamku jako zabytku i roli jaką odgrywa on obecnie w powiecie międzyrzeckim.

 

Zajęcia kończyć się będą warsztatem plastycznym, którego motywem przewodnim będzie zamek.

Rozwój miasta na przestrzeni dziejów

prowadzący: Paweł Pawlak, czas trwania 60 min.

Zajęcia odbywają się w oparciu znajdujące się w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej modele miasta z XVII wieku i pocz. XX oraz prezentacje multimedialną przedstawiającą „stary” i „nowy” Międzyrzecz. W trakcie zajęć będzie można prześledzić jak przez wieki zmieniała się zabudowa miasta, gdzie ulokowane były najważniejsze punkty życia religijnego i administracyjnego.

 

Dzięki prezentacji multimedialnej, w której wykorzystano plany Międzyrzecza, dawne widoki ulic i budynków uczniowie będą w stanie samodzielnie wskazać jakie budynki nie przetrwały do naszych czasów.

Portret trumienny na tle sarmackich obyczajów pogrzebowych

prowadzący: Łukasz Bednaruk, czas trwania ok. 45 min.

Lekcja muzealna odbywa się w oparciu o ekspozycję stałą muzeum. Uczniowie poznają główne cechy oraz rolę jaką w kulturze szlacheckiej odgrywał portret trumienny. Na przykładzie wybranych portretów omówione zostaną losy poszczególnych rodzin szlacheckich regionu.

Narody i religie Ziemi Międzyrzeckiej

prowadzący: Andrzej Kirmiel, czas trwania 45 - 60 min.

Uczestnicy zajęć zapoznają się z wielokulturowością Międzyrzecza. Omówione zostaną podstawowe zagadnienia z dziejów katolicyzmu, protestantyzmu i judaizmu w zachodniej Wielkopolsce.

Żydzi na Ziemi Międzyrzeckiej

prowadzący: Andrzej Kirmiel, czas trwania 60 min.

W trakcie zajęć prowadzonych w formie wykładu z pokazem multimedialnym omówione zostaną szczegółowo dzieje starozakonnych na terenie obecnego powiatu międzyrzeckiego. Punkt ciężkości położony zostanie na dwie gminy Międzyrzecz i Skwierzynę. Oprócz informacji na temat początków osadnictwa żydowskiego, ich roli w życiu regionu w okresie nowożytnym oraz Zagłady uczestnicy zdobędą wiedzę na temat zabytków kultury żydowskiej, które przetrwały w powiecie do naszych czasów.

Znajdź lekcję dla swojej grupy

Tematy zajęć muzealnych:

Z zakresu historii Sztuki:

Co to jest muzeum?

prowadzący: Łukasz Bednaruk, czas trwania 45 min.

Zajęcia przeznaczone dla szkół podstawowych na których ich uczestnicy dowiedzą się jaką funkcje pełni muzeum, czym zajmuje się oraz dlaczego warto je zwiedzać. Uczniowie zapoznają się z pojęciem eksponatu, ekspozycji i wystawy.

Znajdź lekcję dla swojej grupy

Tematy zajęć muzealnych:

Z zakresu Etnografii:

Historia chleba

prowadzący Paweł Pawlak, czas trwania 45 min.

oparciu o ekspozycję muzealną, dzieci zapoznają się z narzędziami do uprawy ziemi, produkcji mąki i pieczenia chleba.

Tkactwo i obróbka lnu

prowadzący Paweł Pawlak, czas trwania 45 min.

Uczestnicy zapoznają się z narzędziami służącymi do obróbki lnu, dowiedzą się jak działa krosno oraz jak farbować tkaniny. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną również charakterystyczne dla naszego regionu stroje ludowe.

Historia Piernikarstwa

prowadzaca Maria Marciniak, czas trwania 20 min. wykład i 15 minut prezentacja na ekspozycji

Podstawę, na której oparta jest tematyka zajęć stanowi kolekcja drewnianych form piernikarskich z XIX wieku, pochodzących z międzyrzeckiego warsztatu piernikarskiego mistrza Kosickiego oraz przedmioty na sali etnografii, wykorzystywane dawniej do wyrobu ciasta

Życie ludności wiejskiej na ziemi Międzyrzeckiej na przełomie XIX i XX w.

prowadzący Paweł Pawlak, czas trwania 45 min.

W oparciu o ekspozycję etnograficzną, uczestnicy zapoznają się z typowymi zajęciami mężczyzn i kobiet na wsi. Na zajęciach prezentowane będą m.in. narzędzia kowalskie, rolnicze, stolarskie, służące do połowu ryb. Uczniowie będą mieli również okazję zapoznać się z typowymi przedmiotami występującymi w izbie wiejskiej.

Galeria zdjęć

DSC_0616
DSC_6795
IMG_9012
IMG_5439
Wczytaj więcej

Wszystkie zdjęcia

Przewiń do góry
Skip to content