Pierwsi Męczennicy Polscy
Więcej
Historia Międzyrzecza liczy sobie ponad 1000 lat. Miasto nie bez przyczyny określane jest jako kolebka chrześcijaństwa oraz polskości. Jest to jedno z najstarszych miejscowości w Polsce – jego początki sięgają 2. poł. IX wieku, kiedy to zbudowano tu obronny gród. Do najciekawszych, a zarazem owianych nutą tajemniczości kart historii miasta należą czasy początków chrześcijaństwa na tym terenie.
W 996 roku, w trakcie podróży z Magdeburga do Poznania, św. Wojciech założył tu pierwszy na ziemiach polskich benedyktyński klasztor. W 1003 roku mieszkający w nim zakonnicy zostali zamordowani. Zaledwie rok po śmierci papież Jan XVIII wyniósł ich na ołtarze. W początkach państwowości polskiej Międzyrzecz był drugą obok Gniezna miejscowością gdzie znajdowała się konfesja świętych.

Międzyrzeccy Zakonnicy Dziś
Więcej informacji na temat męczeńskiej śmierci Pięciu Braci Międzyrzeckich znajdą Państwo w książce „Pierwsi Męczennicy Polski z Międzyrzecza”
Dziś międzyrzeccy zakonnicy znani są jako Pierwsi Męczennicy Polski. Są również współpatronami diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz patronami Międzyrzecza.
Międzyrzeccy Zakonnicy Dziś
Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej od lat podejmuje działania mające na celu popularyzację wiedzy o losach Pierwszych Męczenników Polski. W 2013 roku w siedzibie Muzeum zorganizowana została konferencja naukowa, w której uczestniczył m.in. biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha. Zwieńczeniem obchodów 1010. rocznicy śmierci zakonników była uroczysta Msza św. na międzyrzeckim zamku.