Pierwsi Męczennicy Polscy

Więcej

Historia Międzyrzecza liczy sobie ponad 1000 lat. Miasto nie bez przyczyny określane jest jako kolebka chrześcijaństwa oraz polskości. Jest to jedno z najstarszych miejscowości w Polsce – jego początki sięgają 2. poł. IX wieku, kiedy to zbudowano tu obronny gród. Do najciekawszych, a zarazem owianych nutą tajemniczości kart historii miasta należą czasy początków chrześcijaństwa na tym terenie.  

 

Międzyrzeccy Zakonnicy Dziś

Więcej informacji na temat męczeńskiej śmierci Pięciu Braci Międzyrzeckich znajdą Państwo w książce „Pierwsi Męczennicy Polski z Międzyrzecza” 

Dziś międzyrzeccy zakonnicy znani są jako Pierwsi Męczennicy Polski. Są również współpatronami diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz patronami Międzyrzecza.

Międzyrzeccy Zakonnicy Dziś

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej od lat podejmuje działania mające na celu popularyzację wiedzy o losach Pierwszych Męczenników Polski. W 2013 roku w siedzibie Muzeum zorganizowana została konferencja naukowa, w której uczestniczył m.in. biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha. Zwieńczeniem obchodów 1010. rocznicy śmierci zakonników była uroczysta Msza św. na międzyrzeckim zamku.

Pielgrzymka Mężczyzn

Od 2020 roku na terenie Zespołu Muzealnego odbywa się coroczna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń religijnych na terenie zachodniej Polski, które gromadzi licznych przedstawicieli władzy świeckiej i duchownej oraz tysiące pielgrzymów.

Scroll to Top
Skip to content