
Edukacja muzealna
Lekcje w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej
Zorganizuj lekcję muzealną w Twojej szkole – zainteresuj dzieci historią dzięki interesującym zajęciom prowadzonym przez doświadczonych przewodników.
Lekcje należy zgłaszać z dwutygodniowym wyprzedzeniem!
Znajdź lekcję dla swojej grupy
Tematy zajęć muzealnych:
Z zakresu historii:
Historia grodu i zamku
w Międzyrzeczu
prowadzący: Paweł Pawlak, czas trwania ok. 45 - 60 min.
W trakcie spaceru po ruinach fortecy uczniowie poznają burzliwe dziej grodu i zamku od IX wieku do czasów współczesnych oraz ewolucję międzyrzeckiego założenia obronnego na przestrzeni 1000 lat. Dowiedzą się kto w nim rezydował i kogo goszczono w jego murach. Poruszona zostanie również kwestia zamku jako zabytku i rezerwatu archeologicznego.
Rozwój miasta na przestrzeni dziejów
prowadzący: Paweł Pawlak, czas trwania 60 min.
Zajęcia odbywają się w oparciu o zabytki, modele miasta z XVII i pocz. XX wieku oraz prezentację multimedialną przedstawiającą dawny i obecny Międzyrzecz. Zaakcentowany zostanie charakter pogranicznego miasta na Kresach Zachodnich, bogate dzieje i zmiany zachodzące w jego architekturze na przestrzeni stuleci.

Portret trumienny na tle sarmackich obyczajów pogrzebowych
prowadzący: Łukasz Bednaruk, czas trwania ok. 45 min
Lekcja odbywa się w oparciu o ekspozycję stałą muzeum. Uczniowie poznają główne cechy portretu trumiennego, znaczenie tablic inskrypcyjnych i herbowych . Zapoznają się z sarmackimi obyczajami pogrzebowymi. Zaprezentowane zostaną historyczne informacje na temat niektórych sportretowanych osób i fakty z dziejów międzyrzeckich rodów szlacheckich.
Narody i religie Ziemi Międzyrzeckiej
prowadzący: Andrzej Kirmiel, czas trwania 45 - 60 min.
Uczestnicy zajęć zapoznają się z wielokulturowością Międzyrzecza. Omówione zostaną podstawowe zagadnienia z dziejów katolicyzmu, protestantyzmu i judaizmu w zachodniej Wielkopolsce.
Żydzi na Ziemi Międzyrzeckiej
prowadzący: Andrzej Kirmiel, czas trwania 60 min.
W trakcie zajęć prowadzonych w formie wykładu z pokazem multimedialnym omówione zostaną szczegółowo dzieje starozakonnych na terenie obecnego powiatu międzyrzeckiego. Punkt ciężkości położony zostanie na dwie gminy Międzyrzecz i Skwierzynę. Oprócz informacji na temat początków osadnictwa żydowskiego, ich roli w życiu regionu w okresie nowożytnym oraz Zagłady uczestnicy zdobędą wiedzę na temat zabytków kultury żydowskiej, które przetrwały w powiecie do naszych czasów.
Znajdź lekcję dla swojej grupy
Tematy zajęć muzealnych:
Z zakresu historii Sztuki:
Co to jest muzeum?
prowadzący: Łukasz Bednaruk, czas trwania 45 min.
Uczestnicy dowiedzą się o rodzaju muzeów, o pierwszych kolekcjach, oraz czym jest eksponat i jak się go ewidencjonuje. Dowiedzą się także o przepisach regulujących funkcjonowanie muzeów.
Znajdź lekcję dla swojej grupy
Tematy zajęć muzealnych:
Z zakresu Etnografii:
Piekarstwo i piernikarstwo międzyrzeckie
prowadzący Paweł Pawlak, czas trwania 45 min.
W oparciu o ekspozycję muzealną, dzieci zapoznają się z narzędziami do uprawy ziemi, produkcji mąki i wyrobu pieczywa. Zaprezentowana zostanie kolekcja drewnianych form piernikarskich z XIX wieku, pochodzących z międzyrzeckich warsztatów piernikarskich .
Tkactwo i sukiennictwo
prowadzący Paweł Pawlak, czas trwania 45 min.
Uczestnicy lekcji zapoznają się z narzędziami służącymi do obróbki lnu i wełny, dowiedzą się jak działa krosno oraz jak dawniej farbowano tkaniny. Przedstawiona zostanie historia słynnego niegdyś sukiennictwa międzyrzeckiego. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie miejscowy ludowy strój międzyrzecko-babimojski.
Życie ludności wiejskiej na ziemi Międzyrzeckiej na przełomie XIX i XX w.
prowadzący Paweł Pawlak, czas trwania 45 min.
W oparciu o ekspozycję etnograficzną, uczestnicy zapoznają się z typowymi zajęciami mężczyzn i kobiet na wsi. Na zajęciach prezentowane będą m.in. narzędzia kowalskie, rolnicze, stolarskie, służące do połowu ryb. Uczniowie będą mieli również okazję zapoznać się z typowymi przedmiotami występującymi w izbie wiejskiej.