Pieśni Łemków – spotkanie z Martą graban-butryn

10 grudnia o godzinie 16:00 zapraszamy do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego na spotkanie z panią Martą Graban-Butryn – Pieśni Łemków.

Projekt stypendialny „Pieśni Łemków” ma na celu zachowanie najstarszych łemkowskich pieśni (szczególnie sobótkowych, rusalnych, pasterskich, kołysanek, czy pieśni wykonywanych na „weczyrkach”), jak również ich upowszechnienie wśród społeczności łemkowskiej.

W ramach projektu stypendialnego odbyły się kwerendy biblioteczne i archiwalne, badania terenowe, opracowanie i archiwizacja zebranego materiału, a także seria spotkań/prezentacji/koncertów w wybranych miejscowościach zamieszkiwanych obecnie przez społeczność łemkowską. Zebrany i opracowany materiał zostanie również udostępniony w Internecie. Projekt realizowany jest wśród Łemków zamieszkujących tereny Polski południowej i zachodniej (woj. małopolskie, podkarpackie, dolnośląskie i lubuskie). Skierowany jest do potomków odnalezionych w archiwach osób, ich sąsiadów, jak również całej społeczności lokalnej. Zarchiwizowany materiał udostępniony w Internecie będzie cenny dla miłośników Łemkowszczyzny, badaczy, językoznawców, etnomuzykologów.